Oczywiste jest, że dzień ślubu jest wielkim i wzruszającym przeżyciem dla Pary Młodej, to jeden z najważniejszych dni w ich życiu. Takim chwilom towarzyszy ekscytacja, radość, zdenerwowanie, niepokój i czy wszystko ułoży się po ich myśli. Rozumiemy, że w takim dniu Młodej Parze ciężko o wszystkim pamiętać, jednak czasami warto większość spraw zostawić na barkach organizatorów, świadków, czy rodziny, a samemu czerpać z tego dnia jak najwięcej radości. Tym bardziej, że właśnie Para Młoda będzie w tym dniu najważniejsza. To na nich będzie skierowana kamera i obiektyw fotografa, to oni będą przykuwać uwagę na zdjęciach i w materiale filmowym oglądanym jeszcze długo po ślubie przez rodzinę i przyjaciół.
Jak zatem dobrze wypaść na zdjęciach i na filmie?
1. Na pewno warto z wyprzedzeniem uzgodnić z fotografem i kamerzystą mające nastąpić ważniejsze wydarzenia lub przebieg ceremonii:
- godziny,
- czy podpisy będą składane w zakrystii, czy na ołtarzu,
- czy do ołtarza Pannę Młodą będzie prowadził ojciec, czy ksiądz,
- czy po zakończonej Mszy Młodzi podejdą jeszcze w jakieś szczególne miejsce w Kościele np. pod obraz Matki Boskiej,
- czy życzenia będą składane przed Kościołem, czy na sali weselnej,
- jakie atrakcje są planowane podczas przyjęcia weselnego: tort, podziękowania dla rodziców, lampiony, podanie specjalnych dań, urodziny któregoś z gości itd.,
Jeżeli coś zmieni się w ostatniej chwili, dobrze byłoby przekazać szczegóły ekipie (np. poprzez świadka).
2. Nie dajcie się opanować stresowi. Wasze zdenerwowanie, niepokój, mimika, gesty zostaną uwiecznione. Pogodne nastawienie i uśmiech na twarzy poprawi jakość każdej fotografii, dotyczy to nie tylko Pary Młodej, ale także świadków i rodziców, którzy także pojawią się na większości zdjęć.
3. Przed filmowaniem w domu warto uporządkować i wynieść wszystkie rzeczy, które mogłyby psuć kadry.
4. Pamiętajcie aby przekazać informacje dot. ustalonych godzin rodzicom i bliskim aby uniknąć pośpiechu, który powoduje niepotrzebne zamieszanie. Błogosławieństwo powinno odbyć się na tyle wcześnie (minimum 1 godz. przed uroczystością), aby móc spokojnie z odpowiednim wyprzedzeniem dotrzeć do Kościoła zarówno Młodej Parze, świadkom, rodzicom. Czas ten jest niezmiernie potrzebny dla kamerzysty w rozstawieniu sprzętu w kościele (kamery, statywy, mikrofony). Zbyt krótki czas rzutuje na "jakość" filmu więc gorąco apelujemy o współpracę z obsługą foto-video.
5. Dobrze byłoby uczulić wszystkich członków rodziny zapalonych do robienia zdjęć podczas ceremonii aby powstrzymali się od działań, które mogłyby zepsuć Wam zdjęcia. Wierzcie lub nie, ale nieciekawie wygląda zdjęcie na którym jest Para Młoda, ksiądz, a w tle widać wujka i kilku kuzynów z aparatami.
6. W Kościele nie należy się spieszyć, w drodze do ołtarza dobrym rozwiązaniem jest zachowanie odstępu między idącym przed Parą księdzem (jeśli wyszedł po Młodą Parę). Po zakończonej uroczystości goście powinni wyjść z kościoła PRZED Parą Młodą i oczekiwać na jej wyjście.
7. Przed przysięgą Panna Młoda powinna zostawić bukiet na klęczniku lub przekazać świadkowej. W czasie ślubowania nie jest potrzebny, a będzie wręcz przeszkadzał.
8. W czasie przysięgi Młodzi stoją do siebie przodem i ślubują patrząc na siebie, nie na boki, a już broń Boże na księdza :-). Niestety o tym zapomina się najczęściej, a największym błędem jest ustawienie się „w trójkąt" – para blisko siebie lekko zwrócona w stronę księdza. Uzyskanie poprawnych kadrów jest wtedy bardzo utrudnione. Fotograf i kamerzysta za wszelką cenę próbują znaleźć jakąś lukę aby uwiecznić ten moment, co często nie wychodzi najlepiej i stwarza niepotrzebne zamieszanie.
9. W czasie przysięgi wypowiadajcie słowa wolno i wyraźnie. W czasie nakładania obrączek nałóżcie obrączkę do połowy palca, potem wypowiadacie słowa: „mężu przyjmij tę obrączkę ..." i dosuńcie obrączkę do końca.
10. Nie spieszcie się w drodze na wesele. Pozwólcie gościom być w domu weselnym przed Wami aby mogli Was przywitać, a fotograf i kamerzysta na pewno uwiecznią te chwile.
11. W czasie pierwszego Tańca Para Młoda nie powinna ze sobą rozmawiać, to psuje szczególnie materiał filmowy.
12. Podczas zabawy starajcie się dobrze bawić i najlepiej tylko czasami zwracać uwagę na kamerzystę i fotografa :-). Zachowujcie się naturalnie i pamiętajcie o uśmiechu.
13. Pamiętajcie, że zbyt mocna opalenizna nie wychodzi na zdjęciach ani korzystnie ani naturalnie, zwłaszcza przy jasnej karnacji drugiej osoby. Warto o tym pamiętać wykupując karnet na solarium.
14. Oczywiście, fotograf i kamerzysta nie są najważniejszymi osobami w dniu ślubu. Dobrze jednak pamiętać, że są obecni i to od nich zależy jak będzie wyglądała Wasza pamiątka z tego dnia.
Każdy fotograf i kamerzysta marzy o idealnych warunkach pracy, jasnym kościele i jasnej, przestronnej sali weselnej. Do tego ładna pogoda mile widziana :-).
To co napisaliśmy wyżej stanowi dorobek naszych doświadczeń. Jeżeli z różnych powodów nie można sprostać w/w radom, nie ma co załamywać rąk. Profesjonaliści dadzą sobie radę w każdych warunkach, ale jeżeli jest szansa że coś można zrobić lepiej, to należy ją wykorzystać.